A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin) közé sorolhatjuk. Legfontosabb feladata a kalciumháztartás egyensúlyának biztosítása. A bőrben termelődik napfény hatására, de kis mennyiségben élelmiszerekkel is bevihető. Hormonszerű hatást fejt ki a test szinte minden szövetében.
A napi D-vitamin bevitelednek minimum 2000-2500 egységnek kellene lennie naponta, főként most a hideg időszak kezdetétől, amikor a nap sugarait már csak igen kismértékben élvezheted. Ezzel szemben a legtöbben nem fogyasztunk eleget belőle és nem is gondolnánk, hogy sok problémánk forrása ebből ered.
Mik is lehetnek a D-vitamin hiányának következményei?
- Csontritkulás
Az egyik elsődleges következmény, hogy megnőhet a csonttörések kockázata, csökken a csontritkulás ellen szedett készítmények hatásossága.
- Magas vérnyomás
D-vitamin hiány esetén növekszik a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, ezzel egyenes arányban pedig nő az esély a magas vérnyomás kialakulására. Nagyon súlyos hiány esetén akár még szívnagyobbodás, szívelégtelenség is előfordulhat.
- Vesebetegség
A már kialakult betegséget nagymértékben negatív irányba befolyásolhatja a D-vitamin hiánya. A tünetek súlyosbodhatnak, a vesék pedig károsodhatnak.
- Rák
Különösen a mellrák és a belet, gyomrot érintő rákbetegségek kialakulásának tekintetében komoly rizikófaktor lehet a nem kellő mennyiségű D-vitamin fogyasztása.
- Terhesség
A D-vitamin hiánya nehezíti a teherbeesést.
- PCO
Policisztás ovárium vagy policisztás petefészek-szindróma, azaz a PCO-s betegség már önmagában is nehezebbé, sőt akár lehetetlenné teszi a teherbeesést és ezt még tovább fokozza a D-vitamin hiánya.
- Cukorbetegség
Amennyiben a jelentős túlsúly (15-20 kg) kombinálódik D-vitamin hiánnyal, sokszorosára nő a kettes típusú diabétesz kialakulásának az esélye. Egyes típusú diabétesz esetén súlyosabbá válnak a tünetek és erőteljesebb az inzulinfüggőség.
Fedezhető a napi elegendő mennyiség helyes táplálkozással?
Ahhoz, hogy pusztán az étrendeddel elegendő mennyiségű D-vitaminhoz juttasd a szervezetedet, nagyon aktívan felügyelet alatt kellene tartanod a napi táplálkozásodat. Átlagosan – még ha odafigyelsz is erre – 100-150 egységnyi D-vitamint tudsz naponta étkezéssel elfogyasztani.
Miben van nagyobb mennyiségű D-vitamin?
- Tengeri és édesvízi halak
- Tojás
- Máj és belsőségek
- Csukamájolaj
- Vaj, tej, tejtermékek
Szükséged van-e étrend-kiegészítőre?
Mivel a D-vitamin az egyik természetes úton legnehezebben fedezhető vitaminunk, bátran folyamodj egyéb módszerhez a pótlására. Ma már kapható számos, D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő, melyekhez recept nélkül is hozzá juthatsz, ám a gyógyszernek minősülő D-vitamint orvossal kell felíratnod.
Súlyos hiányállapot esetén akár napi 50 ezer egység D-vitaminra is szükséged lehet. 10-15 kilós súlyfelesleg esetén szintén emelt – 3000-5000 egység – D-vitaminnal számolhatsz. Szintén nagyobb dózisra: 2500-4000 egységre van szükséged, ha kismama vagy várandós anyuka vagy.
Hogy véled, elegendő D-vitamint fogyasztasz?
Ha bármilyen kérdésed van, keress bátran!