Az időgazdálkodás nem más, mint a feladatok megfelelő menedzselése
Sok helyen találkozom azzal a felfogással, hogy aludj kevesebbet és lesz időd. Nem tartom helyes megoldásnak, más módszer is van arra, hogy időt teremtsünk magunknak, nem beszélve arról, hogy a szervezetünknek szüksége van a megfelelő minőségi és mennyiségi alvásra. Ezért próbáltam összeszedni néhány könnyebben megvalósítható ötletet, amivel időt teremthetsz magadnak.
- Zene és rádió helyett hallgass valamilyen tananyagot vagy nyelvleckét.
- Tévézés közben lehet mozogni, tornázni, vasalni. Így mondjuk, szórakozva dolgozhatsz. Ilyenkor összeköthetsz tevékenységeket egymással így fele annyi idő alatt dupla annyi dolgot tudsz elvégezni.
- TV nézés helyett lehet tanulni, olvasni és más hasznosabb, egészségesebb tevékenységeket csinálni, valami mással kiváltjuk a tevékenységet, tehát helyette csinálod. Az időrabló tevékenységek közül néhányat ezen az elven le lehet cserélni.
- Füzet, jegyzet használata. Gyűjtsd mindig az ötleteidet. Abban az esetben, ha valami hirtelen eszedbe jut, és nem tudod leírni, például egy blog bejegyzés vagy könyv részlet mondd fel a telefonodra.
- Tervezz! Bővebben a hosszú távú tervek készítése részben is olvashattál róla.
- Fókuszálj, csináld hatékonyan azt, amit csinálsz! ajánlott kikapcsolni a rádiót, abbahagyni a chatezést, Facebookozást és lenémítani a telefonodat, hogy valóban a feladatra tudj figyelni. Előzetes terv, vázlat készítése is hatékonyabbá teheti a feladat elvégzését.
- Technikai eszközök használata. Mai világunkba szinte mindig online vagyunk telefonnal, számítógéppel. Használd ezeket az eszközöket és a rendelkezésünkre álló programokat. Nagyon jó naptár programok vagy tervező programok vannak már. Hangot tudsz felvenni, képeket, videót tudsz készíteni hamar és egyszerűen, amit a későbbiekben újra tudsz hasznosítani. Azonban ügyelj arra, hogy ne legyél folyamatosan online, mert akkor már rabolja az idődet, ha minden percben kapsz valamiről jelzést.
- Hozz létre saját siker csapatot! A sok keresgélés, böngészés helyett gyűjts magad köré megbízható embereket, akik bizonyos területeken segíteni tudnak neked, esetleg tapasztalattal, ötletekkel láthatnak el. Pl.: könyvelő, ügyvéd, informatikus, hibaelhárító emberek. Amikor új területre keresel embert, akkor is jegyezd fel annak az illetőnek az elérhetőségét, aki számodra szimpatikus volt, elégedett voltál a munkájával vagy más ajánlotta. Amikor nem tartod mindenkivel személyesen a kapcsolatot, akkor is tudni fogod, kihez fordulhatsz, ez által rengeteg időt nyersz és nyugodtabb is leszel.
- Ne olvass el minden levelet! Biztos kapsz olyan hírleveleket, amik jelenleg nem érdekelnek, nem aktuálisak. Ezeket nyugodtan hagyd figyelmen kívül, ne olvasgasd feleslegesen őket. A Facebook, MSN, Skype, egyéb chatező programok se fussanak feleslegesen a gépeden, mert elvonják a figyelmedet.
- Tanulj meg nemet mondani!
- Adj át feladatokat másnak, delegálj!
- Tájékozódj! Amikor egy számodra idegen helyre utazol, mindig tájékozódj előre a közlekedési viszonyokról, helyi szokásokról. Kevesebb meglepetés fog érni és jobban tudsz tervezni.
- Sok kicsi sokra megy. Nem minden dolgot lehet egyből, azonnal megcsinálni. Inkább bontsd fel, hogy minden nap foglalkozol vele egy negyed órát, hosszú távon nagy eredményeket lehet elérni.
- Tömegközlekedési eszközön is töltsük hasznosan az időt. Vonaton, repülőn lehet olvasni. Helyi tömegközlekedésen utazva pedig tréninganyagokat, hangos CD-ket vagy nyelvi oktatóanyagokat hallgathatunk.
- Amikor több helyre mész autóval tervezd meg az útvonalat, lehetőleg optimálisan.
- Mindenhova egyeztetett időpontba menj! Az időpontokat célszerű előtte telefonon még egyszer megerősíteni.
- Alakíts ki rendszereket! A munka mellett a magánéletben is nagyon jól alkalmazhatók. Ismerd a családod időbeosztását.
- Amennyiben késős típus lennél, állítsd előrébb órádat.
- nyilván sok esetben szeretjük használni a kreativitásunkat, fantáziánkat azonban sokszor célravezetőbb elolvasni a használati utasításokat.
- Ne legyél maximalista. Hidd el sok esetben a 90% is elég, nem kell mindig a tökéletességre törekedni.
- 5 perces dolgokat, amik fontosak, ne feltétlenül halogass inkább a felmerülés időpontjában készítsd el.
- Szánj időt a feltöltődésre. Munkaidőbe iktass be óránkét 10 perc szüneteket. Mindenkinek szüksége van egy kis feltöltődésre.
- A teljesítményed maximumán végezz feladatokat. Fáradtan, éjszaka sokkal több energiádat emészti fel és nem is biztos, hogy hatékonyan oldod meg a feladatot, mint amikor kipihenten teszed mindezt.
- Interneten keresztül gyorsabb befizetni a csekkeket.
- Bevásárló listával indulj vásárolni, lehetőleg a megszokott helyekre, ha gyorsan akarsz végezni.
- Legyen rend az íróasztalodon, munka elvégzése után tegyél rendet, rendszerezd a szükséges iratokat és ne halmozd őket egy helyen.
- Villámolvasás, gyorsolvasás technikájának elsajátításával, sokkal gyorsabban szerezhetsz tudást a könyvekből.
- Amikor túlterheltnek, fáradtnak érzed, magad tervezd át az időbeosztásodat és tedd át a nem fontos feladatokat egy másik napra.
- Más emberek problémáit ne akard megoldani, sokszor nincs is igényük rá, csak szeretnék, ha valaki meghallgatná őket.
- Névjegyeket és iratokat rendezetten tárold, így mindig tudod hova kell nyúlni, ha valamire szükséged van.
A felsoroltakon kívül neked is biztosan vannak bevált módszereid, hogyan szoktál felszabadítani magadnak időt. Írd le őket!
Szeretnél hatékonyabb lenni az időd, feladatok menedzselésében?
Gyere el a következő időgazdálkodás tréningünkre és vidám, barátságos hangulatban sajátítsd el a gyakorlatban is használható tudást!
Regisztráció, bővebb információk: Nyerj időt magadnak>
Ha bármilyen kérdésed van, keress bátran!